Sok szülő szeretné, ha az ő gyermeke lenne a legjobb, legügyesebb, leggyorsabb valamiben. Ha tudatosan neveled gyermekeidet, felmerül benned is az igény, hogy a picik képességeit fejleszd, és kiderítsd, hogy miben jók, vagy akár kiemelkedőbbek, mint kortársaik. A tudatos képességfejlesztés már a családban elkezdődhet, de az óvodának óriási szerepe van ebben.
Mik azok a készségek?
A gyerekek képességei azokon az eddig megszerzett ismereteken alapulnak, melyeket már a szülői minta alapján elsajátítottak családi körben (ilyen például a kézmosás, a koruknak megfelelő mozgás, vagy a beszéd). Ezekkel nem születünk, hanem bizonyos minták alapján tanuljuk őket. Ehhez adódnak azok az egyéni, személyiségen alapuló sajátosságok, amik miatt megkülönböztethetőek vagyunk egymástól.
Hogyan fejlesztheted a gyerekek készségeit?
A kisgyerekek képességei úgy tudnak fejlődni, ha rengeteg fajta cselekvésbe vonjuk be őket, aktív, játékos formában. Az óvodáskor egyik legalapvetőbb tevékenysége a játék, ezért a képességek fejlesztését is erre kell alapozni. Játékos formában fejleszthetők a nyelvi, logikai, matematikai, vizuális készségek, valamint így sajátíthatók el a másokkal való együttélési, együttműködési képességek is.
Az óvoda szerepe
3–7 éves kor között óriási változások következnek be a gyerekek testi, szellemi és lelki fejlődésében egyaránt. Ezek a változások képezik majdani, kifejlődött személyiségük alapját, ezért egyáltalán nem mindegy hogyan foglalkoznak velük a szakemberek. Az óvodai nevelés elsődleges célja az iskolára való felkészítés, hiszen a képességfejlesztés az iskolaérettség elérésének elengedhetetlen része. Így, amikor megkérdezzük ovis gyerekünket, mit csináltak aznap, és ő azt válaszolja, játszottunk, akkor ne gondoljuk, hogy „nem csináltak semmit”. A gyerekek egy játékos formába öltött, nagyon is tudatosan felépített „oktatás” részesei voltak, hiszen például egy körjáték közben fejlesztették anyanyelvi és szociális készségeiket is.
Mit tehet a szülő?
Téves azt gondolni, azzal hogy találtunk a gyerekünknek egy jó óvodát, a mi szülői feladatunk a képességfejlesztés terén ki van pipálva. A szülők is nagyon sokat tehetnek azért, hogy gyermekük értelmi-érzelmi képességei minél jobban fejlődjenek. A tudatosan kiválasztott játékok, az együtt játszás, a közös olvasás, zenehallgatás, beszélgetés, vagy sportolás mind-mind hozzájárulnak egy sikeres, magabiztos, kiegyensúlyozott gyermek felneveléséhez.
(Forrás: www.piknikmagazin.hu)