Végre itt az október, remélhetőleg gyönyörű ősznek nézünk elébe, használjuk hát ki a jó időt! Ha szereted a természetet, szeretsz kirándulni és fontos számodra, hogy a gyerekeidnek is átadd ezt az élményt, menj velük túrázni!
Akkor is, ha még csak óvodások. Sőt akkor a legjobb elkezdeni. Egyvalamit azonban tarts szem előtt: nem biztos, hogy a gyerek az első húsz méteren ráérez a természetjárás örömeire és megrögzött természetbúvár lesz. Könnyen meglehet, hogy gyötrelemmé válik a várva várt kirándulás és hisztire, nyűgösködésre vetemedik, ne adj’ isten a nyakadban szeretné teljesíteni a táv hátralevő részét. Ezt azonban könnyedén elkerülheted és igazán jó hangulatú családi programmá változtathatod a túrát, ha jól felkészülsz.
Egy túra-feladatlap ugyanis valahogy küldetéssé emel egy szimpla kirándulást is, ezért a gyerekek szívesen és hisztimentesen teljesítik azt. A feladatokat természetesen a gyerek életkorához és tudásához kell igazítani. Ha még nem tud olvasni (és szorult beléd némi kreativitás), rajzokkal is ábrázolhatod a feladatokat. Belém nem szorult ilyesmi, így én egész egyszerűen leírtam őket, de higgy nekem, sokkal, de sokkal menőbb lett volna a rajzos verzió.
Az én óvodás gyerekeimnek a következő feladatokat adtam, amiket mindig a megfelelő időpontban vetettem be, vagyis amikor lankadni látszott a lelkesedésük, vagy kezdtek kiütközni rajtuk a fáradtság jelei.:
- Rajzold le a túraútvonal jelét!
- Szerezz magadnak túrabotot!
- Gyűjts néhány termést!
- Gyűjts néhány falevelet!
- Keress egy apró követ!
- Készíts egy családi fényképet!
- Keress egy vicces alakú felhőt és mondd el, hogy szerinted mire hasonlít!
- Keress egy madárfészket!
- Keresd meg egy nagy fa mohás oldalát!
- Énekelj egy állatos dalt!
Az a jó ezekkel a feladatokkal, hogy segítségükkel még a legkevésbé érdeklődő gyerek és a legkevésbé kreatív szülő kombináció is szerteágazó beszélgetésnek, kutatásnak néz elébe. Érdekes lehet például a Kis növényhatározó segítségével azonosítani a különféle makkokat és tölgyfákat, az apró erdei virágokat, de mondjuk a mohák kapcsán is el lehet mélyülni az égtájak, földrészek, évszakok megvitatásában.
Egy-egy feladat teljesítését matricával vagy piros pontokkal díjazzátok, ha pedig az egész túrát teljesítették, legyetek nagyon büszkék rájuk. És ismételjétek meg a következő hétvégén is!
Amit ne hagyjatok otthon: hátizsák, elemózsia, innivaló, írószerek (a feladatlaphoz), fényképező, távcső (madárfészekleséshez), mikroszkóp (bogárvizsgálathoz), papír zsebkendő, zacskó (a szemétnek).
(Forrás: www.babaszoba.hu)